Pomysły na jesienną depresję

Nasze projekty to dobre pomysły na jesienną depresję – wywiad z Mariuszem Pachockim, prezesem stowarzyszenia Signovum.

 To już czwarta edycja zajęć z robotyki w Grójcu. Jakie były początki?

IMG_0288W 2011 r. przeczytałem artykuł w gazecie, że w Gdańsku odbył się konkurs z robotyki dla licealistów i gimnazjalistów, w którym dzieci z gimnazjum zajęły czołowe miejsce. Narodziła się idea, żeby coś takiego stworzyć u nas, w Grójcu, chcieliśmy zaproponować ciekawe zajęcia techniczne dla dzieci i młodzieży. Od 2012 r. realizujemy nasz pomysł. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta i Gminy Grójec. Powołaliśmy stowarzyszenie Signovum, które posiada osobowość prawną i mechanizmy pozwalające realizować takie zadania, osoba prywatna nie jest w stanie sama realizować takich działań

– Na czym polega robotyka?

To zabawa klockami Lego, wyposażonymi w czujniki zbliżeniowe, czujniki kolorów czy silniki elektryczne. Korzystając z takich narzędzi można tworzyć różne mechanizmy, np. pojazdy zdalnie sterowane. W robotyce można też wykorzystywać mikroprocesory, które odpowiednio zaprogramowane przekształcą mechanizmy zbudowane ze zwykłych klocków, w postać lub pojazd, które będą poruszać się za pomocą manualnego sterowania albo przy wykorzystaniu aplikacji uruchamianej przez telefon z androidem.

– Zajęcia są bezpłatne?

IMG_0274Tak, zajęcia są bezpłatne dla uczestników. Są prowadzone przez młodych, ambitnych ludzi, absolwentów albo studentów ostatnich lat szkół technicznych, studiujących automatykę bądź robotykę. Odbywają się w Szkole Podstawowej nr 2 w Grójcu. Aktualnie uczestniczy w nich około dzieci 40 dzieci w wieku 8-12 lat. Przez cztery edycje w zajęciach wzięło udział około 160 dzieci ze szkół z Grójca, Lesznowoli, Bikówka, Częstoniewa.

– Czego dzieci uczą się na zajęciach z robotyki?

Kształtują zdolności manualne, zdobywają umiejętności inżynierskie i umiejętności programistyczne, mają możliwość tworzenia algorytmów i oprogramowania urządzeń. Dysponują aplikacją graficzną i mogą ją odpowiednio zaprogramować. Urządzenia posiadające czujnik koloru, w momencie np. przekroczenia czerwonej linii urządzenie przyśpiesza, kiedy przekroczy linię innego koloru może zwolnić, a kiedy wyczuwa ścianę, zatrzymuje się lub jedzie do tyłu.

– Promuje Pan też bieganie. Grójecka Dycha to ciekawa propozycja dla miłośników zdrowego trybu życia.

Obraz1To pomysł jednego z kolegów. Głównym organizatorem biegów jest Grójecki Ośrodek Sportu (GOS) Mazowsze. Stowarzyszenie w pomoc przy organizacji imprezy zaangażowało się od 2013 r. Wraz z rozwojem Grójeckiego Biegu Ulicznego oprócz udziału w nim, zaangażowałem się w organizację imprezy, na początku jako partner, a później jako współorganizator z ramienia stowarzyszenia. Stowarzyszenie zajmuje się pozyskiwaniem sponsorów i działalnością promocyjną. Pierwszy bieg odbył się w 2011 r. W tym roku brała w nim rekordowa liczba uczestników, licząc dzieci – ok. 500 osób.

– Robotyka, promocja biegania. Na tym nie kończy się lista projektów realizowanych przez stowarzyszenie Signovum…

Mamy kilka inicjatyw wspomagających bieg, które służą zachęcaniu ludzi do biegania i promowaniu naszego regionu. Robiliśmy konkurs związany z bieganiem, rozstrzygnięcie będzie w połowie grudnia. We współpracy ze starostwem zrobiliśmy ciekawy projekt „Wirtualna wycieczka po Grójecczyznie”. Składa się z 25 panoram sferycznych zmontowanych ze zdjęć wysokiej jakości, przedstawiających wybrane miejsca regionu, m.in. muzeum w Warce, park w Warce, rynek w Grójcu, sady grójeckie w różnych porach roku, grójecką kolejkę wąskotorową. Pracowaliśmy nad tym cały poprzedni rok. Nie wychodząc z domu można odbyć wirtualną wycieczkę po naszej okolicy. To dobre na jesienną depresję. http://signovum.pl.

Grójeckie sady

Realizujemy również konkurs fotograficzny, który rozstrzygnie się w połowie grudnia.

– Podkreśla Pan rolę partnerów w działaniach stowarzyszenia Signovum.

Jeżeli jest interesujący projekt to można do niego przekonać samorząd i realizować go wspólnie.

– Dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach samorządowych?

Działania, które realizujemy na rzecz Grójca i Powiatu Grójeckiego zyskały dużą społeczną aprobatę. Nasze Stowarzyszenie zostało dwukrotnie uhonorowane przez Kapitułę Konkursu Lider Powiatu Grójeckiego i zdobyło:

  • wyróżnienie Lider Powiatu Grójeckiego 2012 w kategorii działalność społeczna,
  • 1 nagrodę Lider Powiatu Grójeckiego 2013 w kategorii działalność sportowa i turystyczna.

Przemawiają za mną sukcesy i prawdziwe działania dla Grójca. To są powody, dla których startuję.

Rozmawiał Tomasz Plaskota.mpa

Mariusz Pachocki, absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Prezes Stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Grójecka Novum. 4-krotny maratończyk z rekordem życiowym 3:30:19.

www.signovum.pl